Cera trądzikowa – cechy charakterystyczne
Cera trądzikowa to stan, gdy na twarzy regularnie pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki, wypryski oraz zmiany ropne, które mogą pozostawiać charakterystyczne blizny. Skóra trądzikowa to bardzo często również problemy z prawidłowym złuszczaniem się naskórka, co skutkuje zatykaniem ujść gruczołów łojowych i tym samym tworzeniem się wyprysków, pryszczy, krostek i wykwitów. Trądzikowi najczęściej towarzyszy nadmierna produkcja sebum, a to prowadzi do stanu kiedy skóra błyszczy się i często mylona jest z cerą tłustą.
Jak dbać o skórę/cerę trądzikową i jakie kosmetyki możemy wybrać?
Skóra trądzikowa wymaga delikatnej i regularnej pielęgnacji. Celem jest nawilżenie skóry oraz min. usunięcie nadmiaru sebum, które może prowadzić do zaskórników. Uzupełnieniem pielęgnacji mogą być preparaty punktowe, które stosuje się bezpośrednio w miejsce ropnych zmian na skórze. Łagodzą one stan zapalny, wysuszają wyprysk oraz przyspieszają proces regeneracji skóry.
Etapy pielęgnacji: oczyszczanie twarzy, złuszczanie martwego naskórka, nawilżanie oraz tonizacja.
Oczyszczanie twarzy
Skuteczna pielęgnacja skóry trądzikowej to przede wszystkim jej dokładne oczyszczanie rano i wieczorem. Do mycia najlepiej wybierać delikatne, antybakteryjne żele, pianki, emulsje bądź płyny micelarne, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum z twarzy, ale i normalizują wydzielania łoju.
Wybierając płyn do mycia twarzy, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie zawierał alkoholu (może podrażniać i przesuszać skórę).
Peeling twarzy
Peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka, należałoby wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.
Peeling enzymatyczny pozwoli odblokować ujścia gruczołów łojowych, oczyści skórę z resztek zanieczyszczeń, a także delikatnie usunie martwy naskórek bez podrażniania skóry i zaogniania zmian skórnych.
Peeling mechaniczny można wykonywać wówczas, gdy na skórze nie ma zmian ropnych, natomiast głównym problemem są zaskórniki.
Tonizacja skóry
Stosując normalizujący tonik do twarzy przywrócimy skórze naturalny odczyn pH oraz doprowadzimy do zmniejszenia wydzielanie sebum.
Krem do cery trądzikowej
Zadaniem takiego kremu dla skóry trądzikowej jest zapewnienie odpowiedniej gospodarki wodno-tłuszczowej w skórze. Sprawdzą się tutaj kosmetyki o lekkiej konsystencji na bazie kwasu salicylowego, który łagodzą stany zapalne i działają antybakteryjnie. Cerę trądzikową należy również nawilżać i matowić. Ważne, żeby stosować kosmetyki przeznaczone właśnie do tego typu skóry, a nie np. krem nawilżający do cery suchej.
W składzie kosmetyków do cery trądzikowej należy szukać takich substancji, jak ekstrakty z nagietka, rumianku, hibiskusa, tymianku czy kory brzozowej. Do codziennej pielęgnacji skóry z trądzikiem sprawdzają się również takie preparaty, jak: żel aloesowy (jako zamiennik kremu), olejek z drzewa herbacianego, konopny, z czarnuszki (do stosowania miejscowego), hydrolat z szałwii, jałowca, oczaru (jako zamiennik toniku), napar z nagietka, lipy, wierzby, fiołka (do przemywania zmian skórnych).
Trądzik a dieta – jak odżywianie wpływa na stan skóry?
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, sposób codziennego odżywiania się ma niebagatelny wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawi się na skórze w efekcie procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, a ich ilość jest bezpośrednio uzależniona od tego, w jaki sposób na co dzień się odżywiamy. Nieodpowiednio skomponowana dieta dla osób z trądzikiem sprawi, że gruczoły łojowe zostają pobudzone do działania i zaczną produkować nadmierną ilość sebum. Zablokowane w ten sposób pory zatrzymują wewnątrz skóry łój oraz zanieczyszczenia, przez co pojawi się skłonność do zaskórników oraz zapalnych zmian trądzikowych.
Dieta a trądzik – czego unikać przy trądziku?
Niekorzystnie na skórę z trądzikiem zadziałają przede wszystkim produkty wysoko przetworzone – to znaczy żywność, do której w procesie obróbki przemysłowej dodawane są duże ilości cukru, tłuszczu, soli, konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu, barwników, emulgatorów itp.
Oznacza to że należy unikać spożywania słodyczy i dań typu fast food, słonych przekąsek, napojów gazowanych oraz innych “sztucznych” produktów. Do kategorii” zakazanych” produktów zaliczamy też ostre przyprawy i alkohol.
Co jeść „na trądzik”?
Dieta w tym czasie powinna być bogata w zdrowe i lekkostrawne produkty.
W diecie przeciw trądzikowi powinny znaleźć się przede wszystkim duże ilości świeżych warzyw i owoców, w których znajdują się cenne dla skóry witaminy i składniki mineralne.
Tłuste dania należy wymienić na chude mięso, jaja lub ryby, a zamiast soli używać dużej ilości przypraw lub świeżych ziół. Białe pieczywo lub makarony najlepiej zastąpić ich razowymi zamiennikami.
Warto jeść wszystko, co jest naturalne i obfite w: cynk, regulujący pracę gruczołów łojowych (np. owoce morza, ryby, wątróbka), witaminy z grupy B, łagodzące różne schorzenia skórne (np. jaja, drożdże, rośliny strączkowe, orzechy) oraz błonnik, który pozwala skutecznie oczyścić organizm z toksyn (np. kasze, otręby, pieczywo pełnoziarniste).
Częściej należy spożywać dania przygotowywane na parze lub w piekarniku niż smażone. Olej zaś najlepiej zastąpić oliwą z oliwek lub olejem lnianym.
Warto regularnie spożywać pomarańcze, czerwoną paprykę i brokuły – to produkty, które są bogatym źródłem witaminy C, wpływającej korzystnie na skórę trądzikową.
Przy diecie na trądzik należy pić dużo wody, która niezbędna jest przy wielu procesach metabolicznych – w tym przy usuwaniu toksyn z organizmu.
Jakie pokarmy mogą mieć wpływ i wywołać trądzik?
Nabiał
Wiele opracowań wskazuje że duże spożycie nabiału może wywoływać trądzik. Nie ma jasnych wyników, ale odpowiedzialne mogą być hormony zawarte w mleku. Dlatego warto ograniczyć spożycie nabiału i sprawdź, jak wpłynie to na Twoją cerę.
Słodycze i ciastka
Pokarmy powodujące wzrost poziomu cukru we krwi – mogą zaostrzać trądzik. Dlatego wybieraj pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe zamiast cukrów prostych i białej mąki.
Tłuszcze rybne
Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które pomagają zwalczać stany zapalne we wszystkich układach organizmu, w tym w skórze. Postaraj się kilka razy w tygodniu jeść ryby – oczywiście starając się wybierać te „czyste”. Znakomitym źródłem kwasów omega 3 są także orzechy włoskie.
Skóra trądzikowa – jakich kosmetyków unikać?
Do pielęgnacji skóry trądzikowej należy unikać kosmetyków zawierających elementy, które mogą podrażniać skórę, jak: glikole, substancje konserwujące (np.: disodium EDTA). W pielęgnacji skóry z trądzikiem nie stosuje się także preparatów na bazie składników komedogennych, czyli zapychających pory, do których należą np.: oleje roślinny (np., kokosowy, który ma duży potencjał zapychający), wazelina, silikony oraz parafina. Substancjami, które nadmiernie wysuszają skórę, a których należy unikać w przypadku cery trądzikowej, są: izopropanol, etanol, SLS i jego pochodne.
Sucha cera trądzikowa – jak ją pielęgnować?
Jak dbać o skórę w trądziku?
Cera trądzikowa zwykle ma tendencję do przetłuszczania się, jednak u osób z trądzikiem mogą również zdarzyć się problemy z przesuszoną skórą. Charakterystyczne z uczucie suchości i napięcia to najczęściej efekt:
- stosowania kosmetyków z substancjami, takimi jak glikole czy PEG (związki chemiczne pełniące funkcję emulgatorów bądź rozpuszczalników w kosmetykach),
- rezygnacji z nawilżania skóry odpowiednimi preparatami,
- nadmiernego używania kosmetyków o właściwościach wysuszających, np. takich z zawartością etanolu, siarczanu sodu czy SLS (detergentów o silnych właściwościach czyszczących).
Cera (skóra) sucha trądzikowa wymaga zatem stosowania delikatnych kremów nawilżających. Kosmetyki do cery trądzikowej tworzone są zwykle na bazie kwasu salicylowego i lipohydroksylowego (LHA), które eliminują bakterie trądzikotwórcze, a także zmniejszają stany zapalne powstałe na skórze.
Tutaj znajdziesz przykładowe preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej i przetłuszczającej się.